ModdingWay.ir
پنج دلیل برای دوست داشتن و نداشتن بازی Crysis Remastered

پنج دلیل برای دوست داشتن و نداشتن بازی Crysis Remastered

مقالات و آموزش
قطعا سه‌گانه Crysis از اون دسته‌ فرانچایزهایی هست که هر PCگیمری دوستش داره. افرادی که این سری رو تجربه کردن می‌دونند که Crysis در وهله اول به خاطر گرافیک بصری خیره‌کننده‌اش و سپس بابت گیم‌پلی کم‌نقصش شناخته می‌شه. Crytek به عنوان استودیوی توسعه‌دهنده این مجموعه پس از انتشار نسخه سوم دیگر به توسعه دنباله‌ای برای این سری رو نیاورد تا زمانی که وجود Crysis Remastered رو تایید کرد. درکمال ناباوری این بازی یک ریسمتر از نسخه اول هست و این در حالی صورت گرفته که طرفداران هیچ لزومی بابت ساخت این بازسازی نمی‌بینند. با لو رفتن اولین تصاویر بازی، واکنش‌ها به قدری تند بود که کرای‌تک رو مجبور کرد تا عرضه بازی رو به تعویق بندازه تا محصولی بهتر رو عرضه کنه. با تمام این‌ها اما خیلی‌ها دوست دارن تا یک بازی جدید از سری Crysis رو تجربه کنند و این همون چیزیه که می‌خوان. کرای‌تک اکنون با استفاده از آخرین ورژن CryEngine درحال ساخت عنوانی هست که می‌تونه فراتر از انتظارات ظاهر بشه. در این مقاله با یک نگاه متفاوت به بازی Crysis Remastered سعی می‌کنیم بررسی‌ش کنیم. پنج دلیل داریم که باعث شده برای این بازی هایپ بشیم و از طرفی پنج دلیل داریم که باعث می‌شه از این عنوان ناامید بشیم. خوشحال می‌شم اگر بنده رو در ادامه این مقاله همراهی کنید.

این یک Crysis تازه هست (امیدوارکننده)برگردیم به زمانی که اولین نسخه Crysis به بازار عرضه شد. گرافیک باورنکردنی و در عین حال بهینه‌سازی فوق‌العاده استودیوی کرای‌تک موجب شد تا نام این بازی بر سر زبان‌ها افتاده و عمومیت پیدا کنه. از طرفی گیم‌پلی بازی هم لذت‌بخش بود و این موجب می‌شد تا گیمر از مراحل بازی و طراحی اون هم لذت زیادی ببره. آینده‌ تاریکی که در Crysis به نمایش گذاشته شد در کمتر عنوانی دیده شده. راستش به نظر من ستینگی که در Crysis شاهدیم در بازی‌های مشابه وجود نداره و این همون چیزیه که از یک بازی ویدیویی تخیلی انتظار می‌ره. خب سوال اینجاست: کی بدش میاد یک Crysis دیگر رو این بار با طعم نسل هشت تجربه کنه؟ اگر از من بپرسین قطعا می‌گم که منتظر چنین عنوانی هستم اما خب شرایطی که کرای‌تک اکنون برای این بازی به وجود آورده موجب شده تا طرفداران چندان به این ریسمتر امیدوار نباشند. با این حال باید گفت که تجربه این اثر قطعا خالی از لطف نیست. بهتره صبر کنیم و ببینیم چی می‌شه.

CR یک ریمیک نیست (ناامیدکننده)همانطور که از نام بازی مشخصه، Crysis Remastered یک بازسازی از اولین نسخه این سه‌گانه هست که در سال 2007 به بازار عرضه شد. بین ریمیک و ریمستر تفاوت‌های زیادی وجود داره. ریمسترها به عنوان یک آپگرید گرافیکی بر بازی‌های قدیمی شناخته شده و در قالب یک بازی مستقل عرضه می‌شن و این در حالیه که ساخت یک ریمیک به سازنده این اجازه رو می‌ده تا اون عنوان رو بازآفرینی کرده، داستانش رو تغییر بده یا گیم‌پلی رو دستخوش تغییراتی کنه. از طرفی بازی‌های ریمستر برای فروش بیشتر درکنار آپگرید گرافیکی، محتوایی نظیر DLCهای بازی رو هم در خودشون جا می‌دن اما مبحث اصلی همواره ارتقاء کیفیته. مشکل اصلی طرفداران با Crysis Remastered اینه که نسخه قدیمی بازی همین الآن هم از کیفیت باورنکردنی برخورداره و می‌تونه یک معیار برای سنجش قدرت کامپیوترهای شخصی باشه اما خب کرای‌تک به هیچ یک از این حرف‌ها گوش نکرده. تیم توسعه‌دهنده بازی می‌خواد این عنوان رو از همه نظر آپگرید کنه تا تجربه‌ای کاملا امروزی رو از یک بازی قدیمی ارائه بده. درحالی که فکر می‌کردیم بازی بعدی کرای‌تک ریمیک Crysis باشه اما اشتباه کردیم و این اثر ریمستری هست برای اولین نسخه سه‌گانه Crysis.

این بازسازی یک تجربه گسترده هست (امیدوارکننده)قبل از اینکه بابت ریمیک نبودن Crysis Remastered خودتون رو ناراحت کنید، توجه داشته باشین که این بازی در خیلی از زمینه‌ها از نسخه اصلی‌ش جلوتره و این مورد شامل محتوای بازی هم می‌شه. کرای‌تک می‌خواد یک بازی درخور نسل هشت رو توسعه بده پس باید تمام قدرتش رو به کار بگیره تا اثری ماورای تصور رو بسازه. تیم سازنده با استفاده از تکنولوژی‌هایی نظیر Ray-Tracing و نورپردازی پیشرفته مشغول ساخت یک بازی نوینه. از طرفی اگر این همه تغییر رو در گرافیک بازی شاهدیم پس توجه داشته باشین که محتوای بازی هم به همون میزان افزایش پیدا می‌کنه و این یعنی ما می‌تونیم در مراحل بازی به شکل بازتری به گردش بپردازیم یا هر چیز دیگری.

Crysis Remastered دنباله‌های این سری رو شامل نخواهد شد (ناامیدکننده)باوجود حدس و گمان‌هایی درمورد اینکه Crysis Remastered بازسازی نسخه دوم و سوم این مجموعه رو هم شامل می‌شه اما کرای‌تک تایید کرد که این عنوان تنها اولین اپیزود Crysis رو در خود جا داده و خبری از بازی دیگری نخواهد بود. کرای‌تک برنامه‌ای برای ورود Crysis 2 و Crysis 3 به نسل کنونی نداره.

Crytek توسعه‌دهنده این پروژه هست (امیدوارکننده)از ابتدا ذکر شد که خالق موتور گرافیکی قدرتمند CryEngine یعنی Crytek روی ساخت بازی نظر مستقیم داره. کرای‌تک رو با اولین نسخه Far Cry و بازی‌هایی مثل Ryse: Son of Rome می‌شناسیم. از طرفی این تیم، سازنده اصلی سه‌گانه Crysis هست و اکنون نامش میان استودیوهای بازی‌سازی مهم دیده می‌شه. وجه امیدوارکننده قضیه اینجاست که کرای‌تک قراره این بازی رو با آپگریدهای جدیدی که در CryEngine ایجاد کرده بسازه و این یعنی یک بمب گرافیکی. از سویی سه‌گانه Crysis یک سکوی پرتاب برای کرای‌تک بود. سکویی به سمت موفقیت و محبوبیت و این موجب شد تا این تیم آلمانی با بهترین امکانات به ساخت بازی بپردازه. باید دید Crysis Remastered می‌تونه محبوبیت از دست رفته کرای‌تک رو برگردونه یا خیر.

بازی چندان تغییر نکرده (ناامیدکننده)


تجربه عناوین قدیمی در نسل جدید ایده‌ای هست که کمتر ازش استقبال شده. همانطور که گفتیم Crysis Remastered تنها یک ریمستر گرافیکی‌ست و این یعنی قرار نیست چیز جدیدی در گیم‌پلی بازی ببینیم و هویت این عنوان دست نخورده باقی می‌مونه. راستش اصلی‌ترین چیزی که در نسخه اصلی باعث خستگی گیمر می‌شه، شکل روایی گیم‌پلی هست. بازی از ابتدا شما رو با توانایی‌های فوق‌‎العاده آشنا کرده و تا آخر هم با این محتوا همراهی‌تون می‌کنه. این ویژگی در سال 2007 عالی بود اما در نسل هشت که تمام بازی‌ها سراغ گیم‌پلی‌های چندین ساعته می‌رن ممکنه چندان جالب نباشه. باتوجه به این تلاش‌های شبانه‌روزی نباید انتظار افزایش قیمت آنچنانی داشته باشیم چرا که ارزش ریمسترها در بازار کنونی گیم مثل یک عنوان جدید نیست و تفاوت‌هایی داره.

استایل گرافیکی بازی حفظ شده (امیدوارکننده)هنگام انتشار Crysis گیمرها با اثری باورنکردنی روبرو بودن که مغزشون رو منفجر می‌کرد. در اون دوره باور کردن چنین چیزی خیلی سخت بود. محیط‌های فوق‌العاده، طراحی چهره بی‌نقص و صدالبته بهینه‌سازی خارق‌العاده از نکاتی بود که همان ابتدا نظر مثبت گیمرها و منتقدان رو به دست آورد و Crysis رو به یکی از برترین شوترهای سال 2007 بدل کرد. تصاویر لو رفته بازی بهمون عنوانی رو نمایش می‌داد که کمی به سمت حالت کارتونی رفته اما همچنان واقع‌گرایانه بودن خودش رو حفظ کرده. حال اگر فرض کنیم این تصاویر ناامیدکننده مربوط به نسخه Nintendo Switch بوده پس می‌تونیم انتظار یک بازی باکیفیت رو در PC داشته باشیم. درواقع من فکر نمی‌کنم CryEngine با اون قدرت‌هایی که داره بتونه ناامیدمون کنه و باید دید چه اتفاقی می‌افته.

احتمال تغییر نکردن کیفیت بصری (ناامیدکننده)در اکثر مواقع دو علت برای ساخت بازی‌های ریمستر وجود داره: جبران ایرادات و خاطره‌بازی. در دلیل اول بازی شما به قدری باگ و گلیچ داره که می‌تونه تجربه‌ای منزجرکننده رو ارائه بده، به همین خاطر شما برای جبران اشتباهاتتون اون بازی رو بعد از چند سال بازسازی یا ریمستر می‌کنید تا بلکه در به دست آودن دل گیمرها موفق باشید. در حالت دوم می‌شه گفت که شما 20 سال پیش یک بازی خیلی خفن رو منتشر کردین، اون بازی به شکل فوق‌العاده‌ای ظاهر شد و اکنون هواداران زیادی داره. درحالی که طرفداران شما منتظر دنباله اون بازی هستن شما یک ریمستر رو عرضه می‌کنید تا یاد اون بازی رو باری دیگر زنده کنید اما این بار در یک قاب تازه و جدید که گرافیک امروزی داره. البته باید خاطرنشان کرد که در این بین ریمسترهایی داریم که ممکنه خاطرات خوب یک بازی رو به گند بکشند. حال برای خیلی‌ها سواله که آیا Crysis Remastered می‌تونه چنین اتفاق مهلکی رو رقم بزنه؟ درواقع گرافیک بازی (باتوجه به اینکه قراره ریمستر بشه) ممکنه مناسب نسل هشت نباشه و راستش اصلا تغییری نکنه. همان ابتدا هم گفته شد که این بازی به قدری گرافیکش عالیه که هیچ نیازی به ریمستر نداره اما خب هرکسی که خربزه می‌خوره باید پای لرزش هم بشینه. این تصمیمی بوده که کرای‌تک گرفته پس باید ببینیم می‌تونه از پس اون بربیاد یا خیر چرا که باید اثری بسازه که در نسل هشت عملکرد گرافیکی عالی داشته باشه. 

انتشار برای اکثر پلتفرم‌ها (امیدوارکننده)شاید بازی باری نسل 9ام کنسول‌ها عرضه نشه اما برای عمده پلتفرم‌های نسل هشت در دسترس قرار می‌گیره. این شامل Nintendo Switch هم هست. زمانی که این خبر تایید شد خیلی از وبسایت‌ها با انتشار تحلیل‌هاشون سعی می‌کردن احتمال اجرا شدن CR روی NS رو بسنجند. با تمام این‌ها اما باید بگیم که مطمئنا تجربه بازی روی PC از لذت بیشتری برخوردار خواهد بود اما خب باید صبر کرد و دید کدام پلتفرم می‌تونه لحظات به یاد ماندنی خلق کنه. این مورد می‌تونه به کرای‌تک کمک کنه تا عملکردش رو در مبحث گرافیک گسترش بده. درواقع توسعه بازی‌ها برای پلتفرم‌هایی مثل NS می‌تونه کار سختی باشه و باید دید کرای‌تک می‌تونه از پس این چالش بربیاد یا خیر.

بازی دارای DLCهای ریمستر شده نیست (ناامیدکننده)هرچقدر که این بازی بتونه جاه‌طلبانه باشه، از همه طرف می‌تونه ضربه‌ای باشه بر دوست‌داران این مجموعه و از همه مهم‌تر تیم کرای‌تک. ما ریمستری رو شاهدیم که هیچ نیازی به ریمستر شدن نداشت و سازنده می‌تونست حتی با انتشار یک آپدیت، گرافیکی امروزی رو برای بازیش شکل بده. اما خب بازی معرفی شده و کار از کار گذشته ولی باز هم تصمیمات نه‌چندان جالب کرای‌تک ادامه داره. طی آخرین تاییده این استودیو، بازی Crysis Remastered تنها شامل نسخه ابتدایی این سری می‌شه و خبری از DLCهای بازسازی شده نیست. این یعنی Crysis Warhead که به عنوان یک بسته گسترش‌دهنده و نسخه‌ای فرعی شناخته می‌شه قرار نیست در بازی جا بگیره. شیوه کسب درآمد عجیب کرای‌تک خیلی از نقدها رو به سوی این تیم روانه کرد اما آن‌ها معتقدن که می‌تونند یک محصول راضی‌کننده رو عرضه کنند. باید صبر کنیم و ببینیم که آیا این ریمستر می‌تونه تنها با گرافیک پیشرفته گیمر رو مشغول کنه یا خیر.

خب راستش اگر نظر شخصی من رو بخواین محصولی با نقدهای دوگانه رو شاهدیم که تا زمان عرضه‌اش حتی نمی‌تونیم درموردش اظهار نظر کنیم. چیزی که فعلا واضحه اینه که Crysis Remastered یک فضای منفی رو برای خودش شکل داده. راستش علت نوشتن این مقاله هم همین بود تا اگر دید مثبتی به این بازی وجود نداره اون رو از بین برده و بتونم یک نظریه دیگه رو در رابطه با این عنوان مطرح کنم. از سویی سعی شده تا درکنار ذکر نکات هایپ‌کننده چیزهایی که می‌تونه گیمر رو ناامید کنه هم ذکر بشه تا محتوای مقاله کمی خنثی شده و بتونه قضاوت رو به شمای خواننده بسپره. Crysis Remastered تنها و تنها یک برگ برنده داره و اون هم اینه که بتونه رضایت هوادارانش رو جلب کنه و برای این کار به یک استراتژی منظم نیاز داره نه فقط یک گرافیک بازسازی شده. راستش این پیروزی احتمال زیادی نداره و در عین حال امکان شکستش بیشتره. باید صبر کرد و دید چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد. از سویی امیدوارم انتشار این ریمستر باعث بشه تا کرای‌تک دنباله‌های جدید Crysis رو هم بسازه.