عملکرد سه ماهه اول Activision Blizzard عالی بوده است | تیم توسعه‌دهنده COD بزرگ‌تر می‌شود

عملکرد سه ماهه اول Activision Blizzard عالی بوده است | تیم توسعه‌دهنده COD بزرگ‌تر می‌شود

دنیای گیم
به دنبال پایان مارچ و گذشت یک ماه دیگر، کمپانی Activision Blizzard گزارشی مفصل از درآمد خود منتشر کرد. به لطف عملکرد عالی فرانچایز پول‌ساز Call of Duty، این شرکت موفق شد در سه ماهه اول سال 2021 مبلغ 2.28 میلیارد دلار درآمد داشته باشه که از انتظار آن‌ها با مبلغ 2.02 میلیارد دلار به مراتب بالاتره. براساس جزئیات منتشر شده، هر سهم از محصولات این شرکت به مبلغ 0.79 دلار فروخته شده که باز هم از انتظار این شرکت با مبلغ 0.71 دلار بیشتره. این گزارش عالی سبب شد تا سهام Activision Blizzard با رشد 10 درصدی روبرو بشه.


Call of Duty در شرایط بسیار مهم‌تری از قبل قرار داره. ماشین پول‌ساز اکتیویژن در سال 2020 با دو ورودی مختلف عملکردی عالی رو پشت سر گذاشت. سری COD که سالانه رشد 72 درصدی رو تجربه می‌کنه، امسال با بازی آنلاین، F2P و بتل‌رویال COD: Warzone وارد بازار شد و کاربرانی که این مجموعه رو تجربه می‌کردن با رسوندن به عدد 150 میلیون سه برابر کرد. در اواخر سال 2020 هم Call of Duty: Black Ops Cold War رو داشتیم که تعداد کاربرانش در مقایسه با نسخه‌های قبلی 40 درصد افزایش داشت. Call of Duty Mobile رو فراموش نکنین! این بازی آنلاین هم بیش از 500 میلیون بار دانلود شده و از سال 2019 تا به اینجا مبلغ 1 میلیارد دلار درآمدزایی کرده. می‌توان گفت که بخش عظیمی از موفقیت‌های Activision Blizzard به این بازی و میکروترنسکشن‌هاش برمی‌گرده. درکنار اکتیویژن، شرکت بلیزارد هم قصد داره به پشتیبانی از فرانچایز Warcraft ادامه بده. افزونه اخیر World of Warcraft: Shadowlands باعث شد تا بازی رشد سالانه 7 درصدی رو تجربه کنه و 483 میلیون دلار به ارمغان بیاره. با این حال اما تعداد کاربران این بازی از 29 میلیون به 27 میلیون کاهش داشته. شرکت King که از 2016 به عنوان زیرمجموعه Activision Blizzard فعالیت می‌کنه، امسال باری دیگر با بازی‌های موبایل Candy Crush موفق شد مبلغ 609 میلیون دلار کسب کنه.


به دنبال جزئیات بیشتر، Activision Blizzard اعلام کرد که قطار COD در سال 2021 در یک ایستگاه جدید توقف می‌کنه. براساس تاییدیه Activsion Blizzard و درست همانند شایعات، بازی COD 2021 اثری اعلاست که توسط استودیوی Sledgehammer Games توسعه یافته و این تیم در تلاشه تا اون رو برای عرضه در پاییز 2021 آماده کنه. در این بازی شاهد کمپینی بی‌نظیر، بخش چندنفره جذاب و Modeهای همکاری‌محور مختلفی خواهیم بود که با گرافیک نسل نهمی و گیم‌پلی عالی ترکیب شدن. ظاهرا این بازی ویدیویی COD: WW2 Vanguard نام داره و بعد از مدت‌ها گیمر رو به جنگ جهانی دوم خواهد برد. البته که نام بازی توسط ناشر اون تایید نشد و ما نمی‌دونیم با چه عنوانی طرف هستیم.


درآمد حاصل شده از فرانچایز COD موجب شده تا Activision Blizzard توانایی‌ خودش رو در زمینه تولید و توسعه‌ بازی‌ها گسترش بده. این شرکت هم‌اکنون شعبه جدیدی از Sledgehammer Games رو در تورنتو-کانادا تاسیس کرده و می‌خواد تا سال آینده بیش از 2000 کارمند رو جذب کنه؛ این باعث می‌شه تا تیم توسعه‌دهنده COD سه برابر شده و به این ترتیب، باعث پشتیبانی راحت‌تر از بازی‌ها و تولید سریع نسخه‌های جدید COD بشه. این عملکرد خیلی خوب در ربع اول سال 2021 باعث شد تا شرکت Activision Blizzard چشم‌انداز مالی خودش رو در سال جاری از 8.23 میلیارد به 8.37 میلیارد دلار افزایش بده. این کمپانی قصد داره تا در سه ماهه دوم مبلغ 2.1 میلیارد دلار درآمد داشته باشه. باوجود نسخه‌های مختلف COD و بازیکنانی که ماهانه به تجربه این مجموعه می‌پردازن، می‌توان گفت که این سری به تنهایی می‌تونه بخش عظیمی از انتظارات Activision Blizzard رو برآورده کنه.