Denuvo چیست و چرا کرک FIFA 16 هنوز ارائه نشده؟

Denuvo چیست و چرا کرک FIFA 16 هنوز ارائه نشده؟

مقالات و آموزش
تا چند سال پیش گاهی اوقات کرک بازی FIFA 16 و خیلی از بازی های دیگه حتی زودتر از انتشار نسخه جهانی در اینترنت توسط سایت های کرک منتشر می شد و این روند نا امید کننده برای ناشران با اینکه هزاران راه رو برای حلوگیری از این کار انجام دادند هنوز هم که هنوزه ادامه داره اما اگر از دنبال کننده های بازی FIFA و نسخه سال گذشته اون یعنی FIFA 15 باشید ممکنه تا الان اسم Denuvo و تکنولوژی ای که کابوس هکر ها شده به گوشتون خورده باشه اگر هم که نه ما برای شما کمی توضیح می دیم که چطور ناشران قدرتمند بازی مانند EA دارن کفه ترازو رو به نفع خودشون بر می گردونن و در مقابل منتشر شدن نسخه غیر قانونی بازی مقاومت می کنن. DRM مدیریت حقوق دیجیتالی چیست ؟
مدیریت حقوق دیجیتالی (به انگلیسی: Digital rights management یا DRM) به فناوری‌هایی گفته می‌شه که سازندگان سخت‌افزار، ناشران، و دارندگان حق تکثیر به کار می‌برند تا استفاده از ابزارهای دیجیتالی یا خود محتوای دیجیتال را کنترل کنند. این اصطلاح برای فناوری‌هایی استفاده می‌شه که نمی‌ذاره محتوای دیجیتال به شکلی جز اونکه عرضه‌کنندهٔ آن می‌خواد، به کار بره. البته این اصطلاح دربارهٔ روش‌های دیگر برای جلوگیری از کپی که نیازمند تغییر در محتوا یا وسیله نیستند، مانند شماره سریال، به کار نمی ره. شرکت‌هایی مثل سونی، اپل، آمازون، ماکروسافت مدیریت حقوق دیجیتال رو به کار می‌برند. در سال ۱۹۹۸ قانون حق تکثیر هزارهٔ دیجیتال (به انگلیسی: Digital Millennium Copyright Act یا DMCA) در امریکا تصویب شد که هدفش اعمال مجازات برای کسانی بود که فناوری‌هایی را فراهم می‌کنند که هدف و کارکرد اصلی‌شان خنثی‌کردن فناوری‌های کنترل محتوا است.به‌کاربردن مدیریت حقوق دیجیتال بحث‌انگیزه. شرکت‌ها می گن که مدیریت حقوق دیجیتال برای مبارزه با نقض حق تکثیر در اینترنت و امن نگه‌داشتن کاربران از ویروس‌ها و تضمین سوددهی پدیدآورندگان آثار هنری لازمه. مخالفان می گن که شواهدی نیست که نشون بده این فناوری به جلوگیری از نقض حق تکثیر کمکی کرده باشه و اینکه شرکت‌های بزرگ با گذاشتن قفل روی محصولاتشون رقابت و نوآوری رو سرکوب می‌کنند. اما مشکل اینجاست که این قفل‌های دیجیتال گاهی ممکنه جلوی کارهای کاملاً قانونی رو هم بگیره؛ مثلاً نذاره که کاربران از سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌هاشون نسخهٔ پشتیبان بگیرن، یا نذاره که محتوای دیجیتال در یک کتابخانه با دیگران به اشتراک گذاشته بشه، یا مسائلی از این قبیل ... و ریچارد استالمن در مقالهٔ حق مطالعه و در اظهارات عمومی‌اش نوشته: « DRM یک مثال از ویژگی‌های مخرب است - یک ویژگی که برای آسیب زدن به کاربر نرم‌افزار طراحی‌شده، و از این رو نمی‌تواند قابل تحمل باشد. Denuvo چیست؟
اما حالا می رسیم به تکنولوژی جدید Denuvo که توسط شرکت Denuvo Software Solutions خلق شده که این شرکت توسط Sony DADC DigitalWorks بوجود اومده و در عناوین و بازی های زیر بکار گرفته شده:
FIFA 15
FIFA 16
Lords of the Fallen
Dragon Age: Inquisition
Battlefield Hardline
Batman Arkham Knight
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Mad Max
Just Cause 3Denuvo بر روی این مساله پافشاری می کنه که تکنولوژی منحصر بفردی که داره بر پایه هیچکدوم از راه کارهای DRM نیست و بسیار اختصاصی این کار انجام میشه
این تکنولوژی که بهش Denuvo Anti-Tamper می گن تا حالا تونسته روند کرک تمام عناوینی که در بالاتر ذکر شده رو بسیار به وقفه بندازه و هکر ها رو بسیار اذیت کنه
تکنولوژی Anti-Tamper بر پایه نفوذناپذیر بودن شبیه الگوریتم های سیستم های Anti Cheat (ضد تقلب ) بازی های آنلاین کار می کنه که مهندسی معکوس رو برای هکر ها بسیار سخت می کنه که البته حجم نرم افزار رو بیشتر می کنه و بر روی راندمان اون هم تاثیرات زیادی می ذاره. در اصل گفته میشه که Denuvo Anti-Tamper دائما کدهای نرم افزار رو Encrypt و Decrypt می کنه و همین باعث نفوذ ناپذیر بودنشه.
البته تکنولوژی Denuvo برای اولین بار توسط هکرهای مستقل چینی بنام 3DM در یکم دسامبر 2014 نفوذپذیر شد و کمی بعد تر اون ها کرک بازی Dragon Age: Inquisition رو منتشر کردن و کمپانی Denuvo در عکس العمل این موضوع گفت که هر سیستمی نفوذپذیر است.انتقاد های زیادی از این سیستم در رابطه با کاهش عمر دیسک های SSD میشه که منتقدین اعتقاد دارن عملیات نوشتن و خواندن فایل آنقدر در نرم افزار و بازی های  ارائه شده زیاده که عمر دیسک های SSD رو کاهش میده اما کمپانی Denuvo این ادعا رو همیشه رد کرده و توضیح داده که ما دائما فایل های خودمون رو ایجاد نمی کنیم و نمی توانیم بیشتر از این در مورد نحوه کارکرد Denuvo توضیح بدیم.
حالا FIFA 16 هم که از این سیستم بهره می بره بعد از گذشت سه ماه هنوز کرک نشده که ممکنه حتی تا ماه های دیگه هم منتشر نشه.

شایعات
البته شایعاتی هست که کمپانی Denuvo روابط خوبی رو با جامعه هکر ها داره و با پرداخت امتیازات و هزینه هایی، هکرهای بزرگ رو چندین ماه از انتشار کرک منصرف می کنه و هکر ها هم چون نفوذ به این سیستم رو طاقت فرسا می بینن این کار رو انجام نمیدن و علت پیروزی Denuvo نفوذ ناپذیر بودن محض اون نیست که این موضوع برای چند عنوان منتشر شده با انتشار کرک ( هر چقدر هم دیر ) مشخص شد. سر منشا همه این شایعات وقتی شروع شد که کمپانی 3DM که قرار بود روی کرک بازی Batman Arkham Knight کار کنه بعد از خریدن زمان زیاد گفت از انجام اون منصرف شده و پروژه رو به CPY واگذار کرده که بعدتر این کرک منتشر شد.اما قضاوت در این مورد با شما ، ما منتظر نظرات شما در این رابطه هستیم. آیا فکر می کنید از این به بعد بازی ها بعد از ماه ها تاخیر منتشر بشه و یا بالاخره این سیستم هم مثل تمام سیستم های قبلی تاریخ مصرفش می گذره و کاربردش با کرک شدن سریع از بین می ره.