آیا ساخت شمشیرهای جنگ ستارگان در واقعیت امکان پذیر است؟

آیا ساخت شمشیرهای جنگ ستارگان در واقعیت امکان پذیر است؟

مقالات و آموزش
تقریبا بیشترمون سری فیلم های جنگ ستارگان رو دیدیم و باهاشون کلی خاطره داریم. زمانی که انسان ها پا به کرات دیگه میذارن و با موجودات فضایی وارد جنگ میشن و کلی داستان های جذاب به دنبال خودشون دارن که خوب من نمی خوام وارد بحث های جانبی این موضوع بشم. ولی خیلی از طرفداران دو آتیشه ی این مجموعه همیشه تو فکر این بودن که میشه یه روزی شمشیری مثل شمشیرهای جنگ ستارگان ساخته بشه؟ اصلا شدنی هست یا فقط باید به دیدنشون توی فیلم ها بسنده کنیم؟ با توجه به این که در مقاله ی زمان کنفرانس ها و هرآنچه درباره E3 2017 می دانیم از احتمال فاش شدن اطلاعات بیش تری درباره عنوان Star Wars: Battlefront II در نمایشگاه پیش روی امسال صحبت کردیم، امروز می خوایم این سوالات رو مورد بررسی قرار بدیم که بحثمون یه مقدار تخصصی تر میشه.اولین چیزی که باید بدونیم اینه که این شمشیرها Light Saber نام دارن و می تونن به دو صورت ساخته بشن. حالت اول این که از فاز چهارم ماده به نام پلاسما ساخته بشن.
همه ی ما می دونیم که مواد در قالب سه فاز در طبیعت یافت میشن: جامد، مایع، گاز
اما بد نیست بدونید یه فاز چهارم و مستقل از سه فاز دیگه هم وجود داره به نام پلاسما که جاهای مختلفی از دنیا دیده میشه و میشه به عنوان مثال انواع شعله، بخش خارجی جو زمین، اتمسفر ستارگان، بسیاری از مواد موجود در فضای سحابی، بخشی از دم ستاره دنباله‌دار و شفق های قطب شمال رو نام برد.
تعریف پلاسما به زبان ساده:
"اگر به یک ماده در حالت جامد انرژی داده شود، به مایع و اگر مایع باشد به گاز تبدیل می‌شود. اگر مقدار انرژی کافی در اختیار یک گاز قرار گیرد به پلاسما تبدیل می‌شود. از این‌ رو به پلاسما شکل چهارم ماده می‌گویند. همچنین پلاسما را می‌توان مجموعه‌ای از یون‌ها و الکترون‌ها و ذرات خنثی تعریف کرد."
و برای دوستانی که مشتاق هستن دربارش بیش تر بدونن، تعریف پلاسما رو از زبون ویکی پدیا می شنویم:
" پلاسما یکی از چهار فاز اصلی ماده است. (سه فاز دیگر: جامد، مایع، گاز) پلاسما گاز شبه خنثایی از ذرات باردار و خنثی است که رفتار جمعی از خود ارائه می‌دهد. واژه پلاسما به گاز یونیزه ‌شده‌ای گفته می‌شود که همه یا بخش قابل توجهی ازاتم‌های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یون های مثبت تبدیل شده باشند. یا به گاز به شدت یونیزه ‌شده‌ای که تعداد الکترون‌های آزاد آن تقریباً برابر با تعداد یون‌های مثبت آن باشد، پلاسما گفته می‌شود."
پلاسما استفاده های متفاوتی در صنایع مختلف داره که میشه از اونا به تولید و تبدیل مواد شیمیایی، سوخت و پتروشیمی، تهيه آلياژها، پرتاب موشک ها به فضا، حفاري، برش قطعات فولادي، تهيه استيل، تهيه اکسيد تيتانيم، بازيابي اکسيد فلزات در آهن، پردازش سطحی مواد و پلیمرها و بسیاری مورد دیگه اشاره کرد.
این تعاریف برای ورود پیدا کردن به بحث اصلیمون کافیه. حالا ما می دونیم پلاسما چیه و چه کاربرد هایی داره. با توجه به اطلاعاتی که در بالا گفتیم و البته بسیاری اطلاعات و بحث های علمی دیگه در این رابطه (که از سطح علمی بالایی برخورداره و همین طور از حوصله مخاطبان خارجه) میشه به این نتیجه رسید که در عصر حاضر امکان ساخت شمشیر و چاقوی پلاسمایی به شکلی که ما در سری فیلم های این مجموعه شاهد هستیم وجود داره. چرا که امروزه دیده شده برای برخی از موارد، درآزمایشگاه ها اقدام به تولید پلاسما با دمایی فوق العاده بالا می کنن که این می تونه همون چیزی باشه که ما از Light Saber انتظار داریم. ولی پس از بررسی دقیق تر، متوجه شدم باید شرایطی رو به وجود بیاریم که بتونیم این انرژی رو با این دمای خارق العاده درون یک دسته ی شمشیر نازک داشته باشیم که این خودش به ساعت ها بحث و بررسی مهندسی نیاز داره.حالت دوم این که از لیزر ساخته بشن.
همون طور که احتمالا می دونید، لیزر رو میشه نور و گرمای بسیار زیاد به صورت متمرکز شده در یک موازات توصیف کرد که در حال حاضر دستگاه های بسیاری قادر به انجام این امر هستن.
حالا اگر ما این شمشیرها رو با لیزر بسازیم مشکلاتمون به مراتب بیش تر از پلاسما خواهد بود. اول این که لیزر بسیار خطرناک تر از پلاسما خواهد بود. چون برد موازات نور لیزر (با قدرت تخریب مورد نظر) به مراتب خیلی بیش تر از پلاسماست و خوب اگه شما اونو توی یه اتاق دستتون بگیرید و روشن کنید، می تونه هر نقطه ای از محیط که به سمتش اشاره کنید رو به راحتی سوراخ کنه مگر این که در محیطی غیر آتش گیر مانند غار که از خاک و سنگ تشکل شده و یا در فضای باز استفاده بشه (که باز هم ممکن نخواهد بود). مورد بعدی این که شمشیر لیزری روشنایی بسیار زیادی خواهد داشت و شما برای استفاده از اون باید حتما از عینک مخصوص و یا نقاب جوش کاری استفاده کنید.


در هر دو حالت پلاسمایی و لیزری، نقطه ضعف بزرگی خواهیم داشت و اون قابلیت قطع شدن پلاسما و لیزر هست. به طور واضح تر بیان کنم، وقتی دو نفر با این نوع شمشیر اقدام به جنگیدن با هم دیگه کنن، این اشخاص می خوان شمشیراشون رو به هم دیگه بکوبن و به قول معروف با هم شمشیربازی کنن. ولی این اتفاق نمی تونه بیوفته! چون پلاسماها و لیزرهای موجود در هوا که از دسته ی شمشیر به بیرون شعله می کشن نمی تونن با هم به شکلی که فولاد با فولاد برخود می کنه برخورد داشته باشن (چون هم دیگه رو قطع و از هم عبور می کنن) و در نتیجه ما باید قابلیتی متفاوت از انتظاراتمون رو از این شمشیر انتظار داشته باشیم و در صورت استفاده، باید یک ضربه به شخص مورد نظر وارد کنیم تا بسوزه، به دو نیم بشه و یا عضوی از بدنش رو ازدست بده. در ثانی همون طور که در بخش پلاسما هم ذکر کردم، باید توانایی قرار دادن انرژی مورد نظر در دسته ی شمشیر رو داشته باشیم. هر چند که در هر دو حالت در نظر گرفته شده، شمشیر مورد نظر اول از همه برای صاحب خودش خطر داره تا زمانی که برای منهدم کردن دشمن مورد استفاده قرار بگیره.
در آخر باید به فیلم ها بازگردیم و به دو سوال مهم فکر کنیم. آیا فیلم ها چیزی غیر قابل دستیابی رو به ما نشون دادن و به نوعی یک خطای علمی و یا یک دروغ رو در بحث برخورد شمشیرها مرتکب شدن؟ و یا این که این فیلم ها به ما دروغ نگفتن و هنوز علم عصر حاضر در خصوص پلاسما و لیزر به چنین سطحی نرسیده؟ اصلا شاید بتونیم در آینده به نوعی انرژی جدید دست پیدا کنیم که ویژگی های مورد نیازمون رو دارا باشه! حتما نظراتتون رو با ما درمیون بذارید.