اسطوره های ماندگار: Tom Clancy

اسطوره های ماندگار: Tom Clancy

مقالات و آموزش
دنیای گیم با دنیای واقعی فرقی نداره، توی دنیای واقعی ادمایی وجود دارن که باعث پیشرفت اقتصادی و یا پیشرفت تکنولوژی شدن، از این دسته ادما توی صنعت گیم هم زیادن، کسایی که باعث شدن تا این صنعت پیشرفت کنه و همیشه یک قدم جلو باشه، امروز قراره به زندگی یکی از این اسطوره ها بپردازیم و اون شخص کسی نیست جز استاد تام کلنسی، کسی که باعث شد صنعت گیم یک جون تازه بگیره، کسی که نامش به این زودی ها از یاد گیمرها و کلا از صنعت گیم محو نمیشه و تا ابد همه شهروندای دنیای گیم به این استاد بزرگ مدیون هستن. بیاین بدون اینکه حرف اضافه ای بزنم و الکی مقدمه چینی کنم به زندگی نامه این مرد بزرگ بپردازم، پس با من همراه باشید. زندگی شخصی استاد » توماس لئو کلنسی جونیور (Thomas Leo Clancy Jr) یا همون استاد تام کلنسی خودمون 12 آپریل 1947 (یک‌شنبه 23 فروردين 1326) در یک مرکز درمانی به نام Med Star Franklin Square به دنیا اومد و در شمال شهر Baltimore واقع در ایالات متحده آمریکا رشد و نمو پیدا کرد. ایشون دومین فرزند از سه فرزند پدرشون، اقای توماس کلنسی (Thomas Clancy) هستن، پدر ایشون در سازمان پُست امریکا و مادرشون کاترین کلنسی (Catherine Clancy) در بخش اعتباری یک فروشگاه کار میکردن. ایشون در سال 1965 فارق التحصیل شدن اما باز هم در دانشگاه Loyola به تحصیل میپرداختن، این مرد در سال 1969 با مدرک ادبیات انگلیسی فارق التحصیل شد.شاید براتون جالب باشه که بدونید ایشون مدیر کلوب شطرنج داشنگاه بودن که واقعا جالبه. بعد از فارق التحصیلی ایشون به خدمت سپاه افسران رزرو آمریکا در اومدن اما فاقد شرایط لازم بودن، به دلیل نزدیک بینی چشماشون و خب همون عینکی که میزنن دلیلیه برای همین امر. بعد از تمام این ماجراها ایشون تونستن در یک شرکت بیمه استخدام بشن و بعد از اون موفق شدن شعبه ای از نمایندگی بیمه که تحت انحصار مادربزرگشون بود رو خریداری کنن. در کنار این چیزها ایشون گاهی اوقات به نوشتن هم میپرداختن و خودشونو با این امر سرگرم میکردن، تلاش های ایشون بی ثمر نبود و سرمایه زیادی رو براشون به ارمغان اورد طوری که دارایی ایشون یک کمپ تابستونی بوده و یک عمارت سنگی که میگن 2 میلیون دلار قیمت داشته و 1600 متر از یک پنت هاوس که 16 میلیون دلار قیمت خورده.  برخی از آثار تام کلنسی » استاد تام کلنسی کار خودشون رو با نگارش کتاب شکار اکتبر سرخ (The Hunt For Red October) شروع کردن که با بازخورد، استقبال و فروش عالی ای روبرو شد. (آثار ایشون در یک بخش جدا معرفی میشه)، تا جایی که از روی این اثار فیلم های خوبی هم ساخته شد و بازیگرهای مشهور همچون هریسون فورد/Harrison Ford و بن افلک/Ben Affleck توشون ایفای نقش کردن. علاوه بر این کتاب ها ایشون کتاب هایی غیر داستانی مینوشتن که در واقع جنبه Politic (بهتره فارسی شو نگیم، خواستین بدونین گوگل ترنسلیت هست) داشتن. کتاب ها و بازی های زیادی وجود دارن که نام استاد شده یه برند برای افزایشش فروششون، این امر موجب شد تا درامد ایشون هم بالا بره و داراییشون سر به فلک بزنه (!) و این امر هم باعث شد تا استاد در زمینه های اقتصادی و گیمینگ و ... فعالیت هایی داشته باشن که بعد از معرفی اثارشون بهش میپردازیم.


آثـار و کتاب هـا:

- شکار اکتبر سرخ (1984) 

- اغاز طوفان سرخ (1984) 

- بازی میهن پرستان (1987) 

- کاردینال کرملین (1988)

- خطر اشکار (1989)

- مجموعه تمام ترس ها (1991) 

- بدون ترحم (1993) 

- دستورهای ویژه ریاست جمهوری (1996) 

- رنگین کمان شش (1998) 

- خرس و اژدها (2000) 

- ضربه بیولوژیک (2000)

- شبکه بی رحم (2004)

« شاید براتون جالب باشه که 17 عدد از رمان های تام کلنسی جز پرفروش ترین رمان های زمان خودشون بود، به طوریکه نزدیک به 100 میلیون نسخه از رمان های ایشون به چاپ رسید! »


ورود تام به دنیای جذاب بازی سازی » استاد تام کلنسی استارت کاریشون رو با تاسیس استودیوی Red Storm Entertainment زدن و وارد صنعت گیم شدن، نام پر اوازه ایشون تبدیل شده بود به یک برند تجاری برای این بازی ها، مدتی بعد استودیوی یوبی سافت اقدام به خرید استودیوی Red Storm کرد اما یوبی سافت برای احترام به استاد بازی هایی که از روی داستان های ایشون میساخت رو با نام ایشون به همون صورت منتشر میکرد و این نام تبدیل شده بود به مُهری برای اطمینان از شاهکار بودن بازی ها، این دوره بازی های خاص و جدید یوبی سافت در سبک های مخفی کاری شروع به گل دادن کردن و این اتفاق باعث ظهور مجموعه هایی همچون Splinter Cell و Ghost Recon شد و خب اتفاقی بود که باید میوفتاد.بیاین بیشتر به استودیویی که استاد کلنسی ساخته بودن بپردازیم، استودیوی Red Storm در سال 1996 و به دست استاد تام کلنسی و دُوگ لیتل جانز/Doug Littlejohns تاسیس شد، 130 نفر در این استودیوی کار میکردن که استاد کلنسی اونا رو پایه ریزی کرده بود، این اتفاق سبب شد تا بازی های جدیدی هم به دنیا بیان و کم کم مجموعه های مختلفی ازشون در بیاد، برای مثال همونطور که اشاره کردم این اتفاق باعث شد تا سری Splinter Cell و شخصیت جذاب سَم فیشر پا به عرصه گیم بزارن، اولین نسخه این بازی با نام Splinter Cell: Pandora Tomorrow توسط شبعه شانگهای یوبی سافت ساخته شد و دارای مدهای مختلفی هم برای بازی کردن بود و در زمان خودش یک پیشرفت غیر قابل تصور بود، نسخه دوم این بازی با نام Splinter Cell: Chaos Theory ساخته شد و با موتور گرافیکی Unreal Engine پردازش شده بود و با بازخورد عالی هواداران روبرو شد، نسخه سوم بازی با نام Splinter Cell: Double Agent ساخته شد و هیچ کلمه ای جز شاهکار نمیتونست اون بازی رو وصف کنه، بازی در زمینه داستانی و شخصیت پردازی گل کاشته بود و فوق العاده عمل کرده بود، نسخه چهارم هم با نام Splinter Cell: Conviction ساخته شد و به نظرم در کنار نسخه سوم یکی از بهترین های مجموعه Splinter Cell بود، قسمت پنجم هم با نام Splinter Cell: Blacklist چیزهای خوب و خاصی رو در زمینه گیم پلی و مخفی کاری داشت و خب در یک کلام بازی عالی ای بود.تمام چیزهایی که لازم بود رو دونستیم و فهمیدیم که استاد چقدر در صنعت گیم نقش به سزایی داشتن و فهمیدیم که ایشون چه موهبت بزرگی برای ما گیمرها و صنعت گیم بودن، در یک کلام ایده های ایشون در این زمینه فوق العادست و واقعا حرفی برای گفتن نمیذاره.خاموشی غم انگیز برای دنیای گیم » اتفاق ناگواری که افتاد مرگ استاد بود. ایشون در 1 اکتبر سال 2013 به دلیل بیماری نامعلومی که داشتن با این دنیا و با حرفه گیم خداحافظی کردن، دوست ایشون اقای John Gersham منشا اصلی بیماری و مرگ استاد رو سکته قلبی میدونسته، اما خب فرقی نمیکنه با چه حالتی یا با چه بیماری ای مارو ترک کردن، مهم این که ما رو ترک کردن اما سایشون هنوز بالای سر دنیای گیم هست و این دنیا پیشرفتش رو به این مرد و این مردان مدیونه، من هم بنا به وظیفه ای که به عنوان یک نویسنده دارم خودمو موظف دونستم تا مقاله ای رو درباره زندگی شخصی استاد بنویسم و از این بابت خیلی خوشحالم که تونستم یادی از این مرد بزرگ تازه کنیم. 

امیدوارم از این مقاله هم خوشتون اومده باشه تا مقاله بعد همتون رو به خدای بزرگ میسپارم.