گزارش: Electronic Arts ربع چهارم سال مالی‌اش را به سختی پیش برد

گزارش: Electronic Arts ربع چهارم سال مالی‌اش را به سختی پیش برد

دنیای گیم
با گذشت از 31مین روز ماه مارچ 2021، شرکت Electronic Arts گزارشی از عملکرد خود در سه ماهه چهارم سال مالی 2021-2020 منتشر کرد. این کمپانی موفق شد به سختی انتظاراتش از آخرین دوره سال مالی رو برآورده کنه. ربع چهارم 2021 برای EA مبلغ 1.35 میلیارد دلار درآمد به وجود آورد که ده درصد پایین‌تر از عملکرد این شرکت در سه ماهه سال گذشته هست. ورودی مالی این شرکت 76 میلیون دلار بود که باتوجه به ضرر 19 میلیون دلاری پیش‌بینی شده، عدد خوبی به حساب میاد. البته که این مبلغ نسبت به عملکرد قبلی EA در سال گذشته و در دوره مشابه با 418 میلیون دلار، چندان چشم‌‌گیر و بزرگ نیست. 165 میلیون دلار از مبالغ به دست اومده صرف مالیات شد. به طور کل، سال مالی 2021-2020 برای EA مبلغ 5.63 میلیارد دلار جمع‌آوری کرد که نسبت به سال مالی گذشته 10 درصد بیشتر هست. حاصل سال مالی 2021 مبلغ 837 میلیون دلار بود که با 3 میلیارد به دست اومده در سال 2020 فاصله زیادی داره. البته که در این دوره، مالیات نقشی اساسی در افت EA ایفا کرد. در سه ماهه چهارم سال مالی 2021، قیمت هر سهم EA به 0.26 دلار رسید؛ کمتر از نتیجه موردانتظار آنالیزورها با مبلغ 1.05 دلار. جای تعجب نیست که این امر باعث شد تا نوساناتی در سهام EA به وجود بیاد


Apex Legends در درآمد به دست اومده برای EA نقشی اساسی ایفا کرد. این بازی بتل‌رویال و F2P موفق شد از مرز 100 میلیون کاربر گذر کرده و هر هفته میزبان 12 میلیون گیمر باشه. انتظار می‌ره تا Respawn Entertainment با پشتیبانی از این بازی، سال مالی 2022-2021 رو به خوبی برای EA پیش ببره. البته که در این میان فرانچایز ورزشی EA هم به عملکرد خوب خود ادامه می‌ده. FIFA 21 با گذر از 25 میلیون بازیکن و افزایش 16 درصدی مخاطبین FIFA Ultimate Team، تونست به EA کمک‌های چشمگیری بکنه. جالبه که بدونین 74 درصد از درآمد به دست اومده برای EA از طریق سرویس‌های آنلاین و میکروترنسکشن‌ بازی‌های این شرکت حاصل شد.


با درنظر گرفتن مدیریت شرایط در دوران کرونا، EA می‌خواد تا از رقیب‌های خود نظیر Activision Blizzard جلو بی‌افته. این ناشر و توسعه‌دهنده انتظار داره تا در سال مالی جدید مبلغ 6.8 میلیارد دلار به دست بیاره. این چشم‌انداز پر پول با عرضه بازی‌هایی نظیر Mass Effect Legendary Edition، F1 2021 و از همه مهم‌تر نسخه جدید بلاک‌باستر خوش‌نام این شرکت یعنی Battlefield، تاحدودی ممکن به نظر می‌رسه. در این بین می‌تونین برنامه EA برای عرضه بازی‌ها در سال مالی جدید رو تماشا کنید. بدون در نظر گرفتن بازی‌های Mass Effect Legendary Edition و Knockout City، کمپانی Electronic Arts قصد داره در ربع دوم سال مالی جدید بازی‌های FIFA 22‌، F1 2021 و Madden NFL 22 رو عرضه کنه.
 در ربع سوم شاهد انتشار Battlefield 2021/Battlefield 6 و NHL 22 هستیم. ربع چهارم هم با بازی PGA Tour اشغال شده. EA انتظارات زیادی از Battlefield جدید داره. پروژه جدید DICE بزرگ‌ترین نسخه میان بازی‌های این فرانچایز خواهد بود که از نظر گیم‌پلی و بخش چندنفره هم عنوانی گسترده‌ست. افزون بر این، EA با بهره‌گیری از سرویس‌ها و میکروترنسکشن، قصد داره تا یک ماشین‌ پول‌سازی رو خلق کنه. آیا EA برای رقابت با اکتیویژن به بازار موبایل هم پا می‌ذاره؟ قطعا باید انتظار همچین چیزی رو هم داشت! Battlefield 6 بین ماه‌های خرداد و تیر سال جاری معرفی می‌شه. عرضه بازی در تعطیلات 2021 همراه با COD جدید انجام می‌گیره و ما باری دیگر شاهد رقابت این دو فرانچایز عظیم هستیم. باید دید در نهایت برنده این دوئل کدام‌یک از این دو بازی هست.